Notatka prasowa

Śmigłowce Black Hawk wchodzą do służby

20 grudnia 2019
Cztery śmigłowce Sikorsky S-70i Black Hawk wyprodukowane w PZL Mielec zostały oficjalnie przekazane polskim Siłom Zbrojnym.

Uroczystość odbyła się 20 grudnia w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka oraz licznych przedstawicieli polskiego wojska.

Wszechstronne i wytrzymałe maszyny są dostosowane do wykonywania różnych zadań, dzięki czemu zwiększą zdolności operacyjne polskiego wojska. 

Nadszedł ten wyjątkowy  moment, w którym z satysfakcją przekazujemy w terminie, zgodnie z pierwszym etapem umowy nowoczesne śmigłowce Black Hawk dla polskiej armii. Wierzę, że tak specjalistyczny sprzęt przyczyni się do ułatwienia i usprawnienia trudnych zadań żołnierzy jednostek specjalnych. Życzę przyszłym użytkownikom, aby śmigłowce dobrze wam służyły i przyczyniały się do podniesienia waszego bezpieczeństwa" – powiedział Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny zakładów PZL Mielec.

Kontrakt na cztery maszyny został podpisany 25 stycznia w Polskich Zakładach Lotniczych przez szefa MON w obecności Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Od momentu podpisania umowy do dostawy śmigłowców minęło niecałe 11 miesięcy.

Zaprojektowany i wytwarzany zgodnie z wymaganiami Armii USA wielozadaniowy śmigłowiec Black Hawk jest często wybieranym helikopterem do zadań transportowych i wspierania działań bojowych. Używają go siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i 31 innych klientów na świecie. Pierwszym rodzimym klientem, który wybrał ten wiropłat, jest polska policja.