Notatka prasowa

Rumuńskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zamawia śmigłowce S-70 Black Hawk

09 listopada 2021
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rumunii podpisało dzisiaj czteroletnią umowę ramową z Polskimi Zakładami Lotniczymi w Mielcu (PZL Mielec), spółką Lockheed Martin na dostawę śmigłowców Black Hawk nowej generacji, do 12 sztuk.

BUKARESZT, 09 listopada 2021 r. - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rumunii podpisało dzisiaj czteroletnią umowę ramową z Polskimi Zakładami Lotniczymi w Mielcu (PZL Mielec), spółką Lockheed Martin na dostawę  śmigłowców Black Hawk nowej generacji, do 12 sztuk, wyprodukowanych w Polsce i dostarczonych we współpracy z firmami Romaero i Deltamed.

Umowa na wyłączność z PZL Mielec, dotycząca dostaw śmigłowców morskich i lądowych, umożliwia rumuńskiemu Generalnemu Inspektoratowi Lotnictwa (IGAv) zamawianie partii śmigłowców z polskiej fabryki w okresie czterech lat. Śmigłowce będą mogły być skonfigurowane do operacji lądowych lub morskich.

"Wybór produkowanych w Polsce  śmigłowców Black Hawk ustanowi silną więź przemysłową pomiędzy naszym zakładem produkcyjnym w południowo-wschodniej Polsce a Rumunią" - powiedział Janusz Zakrecki, prezes zarządu i dyrektor naczelny PZL Mielec."Dziękujemy rządowi rumuńskiemu za zaufanie do śmigłowca Black Hawk oraz do umiejętności i zdolności naszych pracowników w Mielcu i europejskich partnerów w łańcuchu dostaw."

Zaprojektowany zgodnie z wymagającymi standardami wojskowymi, śmigłowiec S-70 Black Hawk jest platformą podwójnego zastosowania, która idealnie nadaje się do wykonywania trudnych misji dalekiego zasięgu i na dużych wysokościach przeprowadzanych przez rumuńskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zarówno w zakresie akcji ratunkowych w przypadku katastrof, poszukiwania i ratownictwa, transportu medycznego, transportu ładunków zewnętrznych, gaszenia pożarów i  patrolowania akwenów morskich.

Kabina S-70 Black Hawk nabytych przez Rumunię, zarówno wariantów lądowych, jak i morskich, pomieści zestaw medyczny dostarczony przez doświadczonego integratora pojazdów ratowniczych przystosowanych do opieki nad pacjentami i operacji ratunkowych Deltamed z siedzibą w Cluj-Napoca w Rumunii.

W celu zapewnienia wysokiego poziomu dostępności operacyjnej i utrzymania nowej floty w powietrzu, we współpracy z partnerem przemysłowym, firmą Romaero w Bukareszcie zostanie utworzone Centrum Serwisowania, obsługi technicznej, napraw i przeglądów (maintenance, repair and overhaul - MRO) śmigłowców Black Hawk. Centrum będzie miało możliwość rozwoju w celu obsługi dodatkowych śmigłowców Black Hawk zamówionych przez rząd Rumunii, zarówno do użytku wojskowego, jak i cywilnego, a także w celu wsparcia innych operatorów Black Hawk w regionie.

Wybierając europejską konstrukcję S-70 Black Hawk, Rumunia staje się jedenastym krajem i osiemnastym klientem dla śmigłowców produkowanych przez PZL Mielec, spółkę należącą do Lockheed Martin, która jest największym polskim eksporterem sprzętu obronnego i lotniczego.

Z imponującym dziedzictwem w europejskim przemyśle lotniczym, sięgającym ponad 80 lat, PZL Mielec jest obecnie największym zakładem produkcyjnym firmy macierzystej Lockheed Martin poza Stanami Zjednoczonymi.

 

O Lockheed Martin

Lockheed Martin Corporation z siedzibą w Bethesda w stanie Maryland to międzynarodowa firma działająca w obszarze bezpieczeństwa i lotnictwa, zatrudniająca około 114 000 osób na całym świecie. Firma zajmuje się badaniami, projektowaniem, rozwojem, produkcją, integracją i utrzymaniem zaawansowanych systemów technologicznych, produktów i usług.

Obserwuj @LMEuropeNews na Twitterze, aby otrzymywać najnowsze wiadomości i informacje o działalności korporacji we wszystkich obszarach.