Notatka prasowa

PZL Mielec z kontraktem na śmigłowce dla polskich Sił Zbrojnych

25 stycznia 2019

MIELEC, Polska, 25 stycznia 2019 r. – Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak potwierdził dzisiaj zamówienie na cztery wyprodukowane w Polsce śmigłowce Sikorsky S-70i Black Hawk, które zwiększą zdolności operacyjne polskich Sił Zbrojnych. Produkcja śmigłowców rozpocznie się natychmiast, a ich dostawa nastąpi do końca bieżącego roku.

Przemawiając w trakcie uroczystości podpisania umowy w zakładach PZL Mielec należących do firmy Lockheed Martin, gdzie powstają S-70i, minister Błaszczak powiedział: -To ważna chwila i ważny dzień dla Polski i załogi PZL Mielec. Wojsko Polskie kupiło sprawdzone śmigłowce Black Hawk. Śmigłowce, które zostały sprawdzone w warunkach wojennych w Iraku, oraz w Afganistanie i należą do najnowocześniejszych na świecie. Minister powiedział również: -To jest pierwszy etap współpracy Wojska Polskiego z PZL Mielec. Umowa została podpisana w obecności Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Produkcja helikopterów Black Hawk przeznaczonych do operacji specjalnych, przyczyni się bezpośrednio do utrzymania około 1700 miejsc pracy w zakładach PZL Mielec i wesprze zatrudnienie około 5000 dodatkowych osób w spółkach w polskim łańcuchu dostaw firmy. Wiele z tych spółek to małe i średnie przedsiębiorstwa, mające swoje siedziby w Dolinie Lotniczej.

Dokładne specyfikacje śmigłowców oraz szczegóły dotyczące specjalistycznego sprzętu, który ma być na nich zamontowany, są opatrzone klauzulą „zastrzeżone” i nie mogą zostać ujawnione.

"Dzięki temu, że zarówno polska policja, jak i siły specjalne wybierają S-70i Black Hawk, budowane w Polsce śmigłowce uzyskują oficjalną aprobatę polskiego rządu. Dla potencjalnych klientów eksportowych jest to ważny sygnał, który świadczy o zaufaniu do naszego sprzętu"powiedział Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny zakładów PZL Mielec. "S-70i jest identyczny pod względem zdolności oraz osiągów, jak inne Black Hawki używane przez wielu polskich sojuszników w NATO. To pozwoli polskim żołnierzom na szybką integrację oraz sprawne współdziałanie z sojuszniczymi wojskami"dodał prezes.

Zaprojektowany i wytwarzany zgodnie z wymaganiami Armii USA wielozadaniowy śmigłowiec Black Hawk, jest często wybieranym helikopterem do zadań transportowych i wspierania działań bojowych, używanym przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i 31 innych klientów na świecie.

Śmigłowiec zaprojektowany z myślą o wykorzystywaniu w operacjach i łatwym utrzymaniu w terenie, może być szybko przekonfigurowany do różnych misji, takich jak transport żołnierzy, udział w misjach bojowych, MEDEVAC, pomoc humanitarna, misje poszukiwawczo-ratownicze czy transport ładunków, a także do użycia w działaniach szturmowych jako uzbrojony helikopter.

Dzięki trwającej ponad 50 lat współpracy z NATO, Lockheed Martin jest dla państw Europy zaufanym partnerem strategicznym. Firma otworzyła biuro w centrum Warszawy w 1997 roku i współdziała z polskim MON w szeregu programów w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa, włączając w to Centrum Wspomagania Operacji Powietrznych, myśliwce F-16, zaawansowane systemy celownicze Sniper, samoloty transportowe C-130E Hercules oraz Aegis Ashore. 

By uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą stronę: www.lockheedmartin.com.

 

O firmie Lockheed Martin

Koncern Lockheed Martin, którego centrala znajduje się w Bethesda (Maryland, USA), jest globalną firmą działającą w dziedzinie bezpieczeństwa, lotnictwa i kosmosu, która zatrudnia na całym świecie około 100 tys. pracowników i jest zaangażowana głównie w prace badawcze, projektowe, rozwojowe, produkcję, integrację oraz utrzymanie zaawansowanych systemów technologicznych, produktów i usług.