Notatka prasowa

PZL Mielec dostarczyły setny śmigłowiec Black Hawk

29 listopada 2023
Polskie Zakłady Lotnicze pod koniec listopada dostarczyły setny śmigłowiec Black Hawk. Maszyna ta służy Siłom Zbrojnym RP.

Mielec, 29 listopada 2023 – PZL Mielec, spółka należąca do Lockheed Martin, zakończyła produkcję i dostarczyła setny wielozadaniowy śmigłowiec S-70i Black Hawk. Jest to druga z czterech maszyn, które Siły Zbrojne RP pozyskują na podstawie umowy z grudnia 2021 r.

Śmigłowce zostały wyprodukowane w zakładach PZL Mielec i wyposażone w zgodzie z zawartym kontraktem. Konfiguracja obu śmigłowców jest tożsama ze śmigłowcami już użytkowanymi w polskim wojsku.

„Dostawa kolejnych dwóch śmigłowców Black Hawk dla Sił Zbrojnych RP to następne osiągnięcie w rozwoju polskiego programu produkcji tych maszyn"powiedział Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny PZL Mielec. „Tegoroczna realizacja to także potwierdzenie wiarygodności PZL Mielec jako partnera przemysłowego dla polskiej armii.”dodał Janusz Zakręcki.

Wraz z dostawą dwóch kolejnych śmigłowców Black Hawk, ich flota w Siłach Zbrojnych RP powiększyła się do sześciu, co przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa kraju i jego obywateli. Jednocześnie PZL Mielec osiągnęły liczbę stu wyprodukowanych i dostarczonych śmigłowców S-70i Black Hawk.

PZL Mielec to jeden z największych w Polsce producentów statków powietrznych, a także największy zakład produkcyjny Lockheed Martin poza granicami Stanów Zjednoczonych. Od 2010 roku firma dostarczyła śmigłowce do 18 klientów z 11 krajów na świecie. PZL Mielec wyprodukował także ponad 650 kabin oraz 520 stożków i pylonów do śmigłowców Black Hawk. W 2022 roku portfolio firmy zostało wzbogacone produkcją głównych podzespołów dla globalnego programu F-16 Block 70/72, takich jak struktura tylnego i centralnego kadłuba oraz struktura kokpitu i jego boczne panele z przednią komorą.

 

Black Hawk w polskiej armii

Poprzedni kontrakt na dostawę również czterech śmigłowców dla polskiego wojska PZL Mielec podpisały z Ministerstwem Obrony Narodowej w 2019 roku. Wszystkie cztery śmigłowce z pierwszej umowy zostały dostarczone w terminie i w zamówionej przez klienta konfiguracji.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.lockheedmartin.com

 

O Lockheed Martin

Lockheed Martin Corporation z siedzibą w Bethesda, Maryland, jest globalną firmą z branży bezpieczeństwa i lotnictwa, która zatrudnia około 116 tys. osób na całym świecie i głównie angażuje się w badania, projektowanie, rozwój, produkcję, integrację i utrzymanie systemów zaawansowanych technologii, produktów i usług.

Najświeższe wiadomości i ogłoszenia dotyczące naszej korporacji możecie śledzić na Twitterze: @LMNews

 

4C6A0133-9.jpg [5.98 MB]

 

 

Kontakt dla mediów: 

Jacek Zagożdżon, +48 726 029 802; jacek.zagozdzon@global.lmco.com

Agnieszka Gąsiewska, +48 605 603 955; agnieszka.gasiewska@global.lmco.com

Mateusz Rolewski, +48 663 171 023; mateusz.rolewski@cook-comm.com