Notatka prasowa

PZL Mielec dostarczy dwa samoloty M28 do Nepalu

06 lutego 2023
Polskie Zakłady Lotnicze należące do koncernu Lockheed Martin otrzymały zamówienie na dwa nowe samoloty M28 krótkiego startu i lądowania (STOL).

Mielec, Polska, 6 luty 2023 – Polskie Zakłady Lotnicze należące do koncernu Lockheed Martin otrzymały zamówienie na dwa nowe samoloty M28 krótkiego startu i lądowania (STOL). Zamawiający, Centrum Zarządzania Cyklem Życia Sił Powietrznych z siedzibą w Bazie Sił Powietrznych Wright-Patterson w Ohio, udzielił zamówienia w imieniu rządu Stanów Zjednoczonych (USG).

Zakup samolotów M28 realizowany jest w ramach  programu Foreign Military Financing (FMF), który zapewnia krajom trzecim dedykowane wsparcie finansowe z przeznaczeniem na zakup sprzętu wojskowego o charakterze obronnym. Oba samoloty M28, pakiet szkoleń lotniczych, pakiet części zamiennych, sprzęt medyczny, usługa wsparcia technicznego oraz przebazowanie dwóch samolotów M28 z fabryki w Mielcu do Katmandu w Nepalu zostanie zrealizowane do 30 kwietnia 2025 roku. Samoloty zostaną skonfigurowane zgodnie z zamówieniem - jeden w konfiguracji cargo a drugi w konfiguracji do ewakuacji poszkodowanych (CASEVAC). Dostawa obu samolotów M28 zwiększy wielozadaniowe zdolności transportowe armii nepalskiej. 

"Cieszymy się z kolejnego zamówienia rządu Stanów Zjednoczonych na dostawę samolotów M28 produkowanych przez pracowników PZL Mielec - powiedział Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny PZL Mielec. Zakupione samoloty M28 doskonale sprawdzą się w nieprzewidywalnej pogodzie w nepalskich Himalajach. M28 jest przystosowany do surowego klimatu i zróżnicowanych warunków atmosferycznych, może być eksploatowany na dużych wysokościach, nieutwardzonych lądowiskach oraz w lokalizacjach wysokogórskich, gdzie loty często wykonywane są w porze nocnej, przy niskiej podstawie chmur, opadach deszczu lub silnym oblodzeniu" - dodał Janusz Zakręcki.

Nepal posiada już trzy samoloty M28 w swojej flocie. Dwa z nich zostały dostarczone dzięki funduszom rządu Stanów Zjednoczonych w ramach programu Foreign Military Financing w 2019 roku. 

Samoloty M28 są eksploatowane przez klientów na całym świecie, w różnorodnym terenie, od lasów tropikalnych Ameryki Południowej, przez Morze Bałtyckie, aż po dżungle Azji Południowo-Wschodniej i inne trudno dostępne regiony.

Dowiedz się więcej na stronie: https://www.defense.gov/News/Contracts/

 

O firmie Lockheed Martin

Lockheed Martin Corporation z siedzibą w Bethesda, Maryland, jest globalną firmą z branży bezpieczeństwa i lotnictwa, która zatrudnia około 114 tys. osób na całym świecie i głównie angażuje się w badania, projektowanie, rozwój, produkcję, integrację i utrzymanie systemów zaawansowanych technologii, produktów i usług.

Najświeższe wiadomości i ogłoszenia dotyczące naszej korporacji możecie śledzić na Twitterze: @LMNews

 

#   #   #

 

Kontakt dla mediów

Mateusz Rolewski, +48 (0) 663 171 023, mateusz.rolewski@cook-comm.com

Agnieszka Gasiewska, +48 (0) 605 603 955, agnieszka.gasiewska@lmco.com