PZL Mielec dołączyły do prestiżowego grona sygnatariuszy Karty Różnorodności, inicjatywy pod patronatem Komisji Europejskiej. Jest to pisemne zobowiązanie do działania na rzecz promocji różnorodności w miejscu pracy, a także przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi.
Podpisanie Karty Różnorodności oznacza dla PZL dołączenie do międzynarodowego grona organizacji pod patronatem Platformy Europejskich Kart Różnorodności Komisji Europejskiej oraz do grona liderów w zakresie zarządzania różnorodnością w Polsce. To także dowód na otwartość i szacunek wobec różnorodnych pracowników oraz włączenie się w procesy wyznaczania trendów i politykę równych szans.
Podpisanie Karty Różnorodności to pierwsze tak duże działanie Polskich Zakładów Lotniczych w ramach promowania różnorodności. Oprócz tego w PZL organizowane są m.in. szkolenia etyczne, program wsparcia dla pracowników czy regularne dyskusje dotyczące równego traktowania. W planach jest natomiast utworzenie grupy pracowniczej wsparcia kobiet.
"Sukces rynkowy Polskich Zakładów Lotniczych, realizujących swoje zadania w zróżnicowanym środowisku biznesowym, opiera się o działanie według naszych wartości: postępujemy właściwie, szanujemy innych, dążymy do doskonałości. Jednym z najważniejszych wyrazów naszego zaangażowania w te wartości jest aktywne budowanie zróżnicowanej kultury organizacyjnej i integracji różnych grup społecznych. Mocno wierzymy, że możemy być skuteczni i kreatywni poprzez tworzenie środowiska, gdzie każdy może czuć się częścią większego zespołu. Pracownicy, którzy czują się w pracy akceptowani, niezależnie od występujących różnic, bardziej angażują się w swoją pracę i w pełni wykorzystują swoje umiejętności, talenty, kompetencje a tym samym przyczyniają się do budowania sukcesu rynkowego i wizerunkowego firmy. Pracownicy coraz częściej poszukują miejsca pracy, w którym będą mogli czuć się swobodnie i być sobą. Taką organizację budujemy”- powiedziała Członek Zarządu, Dyrektor Personalna PZL Mielec Marta Rokoszak.
Karta Różnorodności to międzynarodowa inicjatywa pod egidą Komisji Europejskiej. Inauguracja polskiej odsłony Karty odbyła się w 2012 r.
Dziś w gronie polskich pracodawców, którzy zobowiązali się do wypełniania jej zapisów, jest już ponad 240 podmiotów. Karta Różnorodności jest dobrowolną inicjatywą, do której dołączają pracodawcy z sektora: biznesu, organizacji pozarządowych, administracji publicznej i samorządowej oraz świata akademickiego.