Notatka prasowa

Zawody programowania Code Quest po raz pierwszy w PZL Mielec

11 października 2018

Mielec, 10 października 2018 – 17 uczniów szkół średnich z powiatu mieleckiego odwiedziło PZL Mielec, aby wziąć udział w konkursie Code Quest, który miał na celu sprawdzenie ich umiejętności programowania komputerowego i sprawienie, by spojrzeli jak ich pasja do kodowania może się przerodzić w zawód.

"Obecni licealiści będą jednymi z pierwszych ludzi, którzy postawią stopę na Marsie" - powiedziała Leslie Pontillas, wiceprezes ds. informatyki Lockheed Martin. "Kodowanie będzie odgrywać istotną rolę w przekraczaniu kolejnych granic, od wystrzelenia statku kosmicznego by dostarczyć astronautów na inne planety, po programowanie robotów, aby pomóc na przykład w niebezpiecznych misjach poszukiwawczych”.

Korporacja Lockheed Martin wymyśliła konkurs Code Quest, aby rzucić wyzwanie i zainspirować uczniów do zainteresowania się nauką, technologią, inżynierią i matematyką (STEM – akronim od słów Science, Technology, Engineering, Mathematics – Nauka, Technologia, Inżynieria, Matematyka jako wspólne dziedziny nauczania). W trakcie konkursu uczniowie pracowali w małych, trzyosobowych zespołach, rozwiązując zestaw zadań z kodowania, opracowany przez specjalistów od technologii informatycznej Lockheed Martin. Podczas  konkursu pracownicy pionu informatycznego PZL Mielec i Lockheed Martin wspierali  uczniów i kibicowali im podczas rozwiązywania zadań.

„Konkurs Code Quest organizowany przez Lockheed Martin daje młodzieży unikalną możliwość sprawdzenia swoich możliwości w zakresie programowania i kodowania. Cieszę się, że mogli w nim wziąć udział uczniowie z Mielca” - powiedział Janusz Zakrecki, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny PZL Mielec. „To kolejna inicjatywa po Dziecięcym Uniwersytecie Technicznym, w którą się angażujemy, by promować wśród dzieci i młodzieży zainteresowanie naukami ścisłymi, tak ważnymi dla budowy przyszłej kadry technicznej dla przemysłu.”

Lockheed Martin zatrudnia obecnie 49 tys. inżynierów, naukowców i specjalistów w dziedzinie technologii informatycznych. W ciągu najbliższych 5 lat w Lockheed Martin zatrudnienie znajdą kolejne setki pracowników w zawodach związanych z technologią, inżynierią i pokrewnymi. Aby się do tego przygotować, koncern Lockheed Martin zainwestował 70 milionów dolarów w ciągu ostatnich pięciu lat w upowszechnianie programów STEM, mających na celu pomoc w stworzeniu następnej generacji inżynierów i naukowców, którzy będą wspierać poszukiwania rozwiązań technologicznych przyszłości.

Zawody Code Quest odbyły się w PZL Mielec po raz pierwszy. Każdego roku podobne rozgrywki odbywają się we wszystkich lokalizacjach Lockheed Martin na całym świecie. W 2018 roku pierwsza tura konkursu odbyła się w kwietniu, a wystartowało w niej łącznie 1500 uczniów.

Wśród uczniów mieleckich szkół najlepsza okazała się drużyna z Technikum Nr 3 Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu. Kolejne zmagania Code Quest odbęda się w kwietniu 2019 roku.

 

O firmie Lockheed Martin

Lockheed Martin z siedzibą w Bethesda, w stanie Maryland, jest globalną korporacją zajmującą się bezpieczeństwem i lotnictwem, zatrudniającą około 100 000 osób na całym świecie. Firma zajmuje się głównie badaniami, projektowaniem, rozwojem, produkcją, integracją i utrzymaniem zaawansowanych systemów, produktów i usług.