News

Uczniowie z Dębicy wygrali polską edycję Lockheed Martin CyberQuest

25 marca 2024
Uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy zwyciężyli w polskiej edycji CyberQuest, konkursu zorganizowanego po raz trzeci przez PZL Mielec i Lockheed Martin.

Mielec, 23 marca 2024 - Uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy zwyciężyli w polskiej edycji CyberQuest, trwającej trzy godziny rywalizacji z zakresu cyberbezpieczeństwa, w której uczestniczyły drużyny z Leżajska, Kolbuszowej, Dębicy, Mielca i Tarnowa. Wydarzenie odbyło się na terenie należącego do Lockheed Martin PZL Mielec.

CyberQuest to coroczny konkurs, w którym zespoły uczniów szkół średnich z całego świata rozwiązują problemy związane z cyberbezpieczeństwem, przygotowane przez specjalistów odpowiedzialnych za ten obszar w Lockheed Martin. W tym roku zespoły z Polski, USA, Wielkiej Brytanii i Australii zmierzyły się z wyzwaniami obejmującymi m.in. scenariusze wieloetapowych intruzji, steganografię, inżynierię wsteczną czy wykorzystanie luk w sieciach.

"Wspieranie edukacji w zakresie nauki, technologii, inżynierii i matematyki (Science, Technology, Enginering & Mathematics, STEM) jest kluczowym obszarem zainteresowania Lockheed Martin w Polsce i w innych krajach, w których ulokowane są nasze przedsiębiorstwa." – powiedział Robert Orzyłowski, dyrektor Lockheed Martin na Polskę, Europę Środkową i Wschodnią.

Jako globalny lider w segmencie nowoczesnych technologii, Lockheed Martin zatrudnia około 60 000 inżynierów, naukowców i specjalistów IT. Firma angażuje się we współpracę z tymi grupami, między innymi poprzez inicjatywy takie jak CyberQuest, mające na celu inspirować i kształcić przyszłych naukowców, inżynierów i matematyków.

"W PZL Mielec chętnie angażujemy się w projekty promujące wiedzę z zakresu techniki, inżynierii i matematyki wśród młodzieży, bo wiemy jak ważne na rynku pracy są te umiejętności" – powiedział Janusz Zakręcki, prezes i dyrektor naczelny PZL Mielec. "Przyszłe sukcesy i przewaga technologiczna Polski są zależne od stałego dopływu wysoce wykwalifikowanej, uzdolnionej i utalentowanej kadry z kierunków technicznych. Projekty takie jak CyberQuest odgrywają ważną rolę w stymulowaniu umysłów polskich uczniów i pomagają im w realizacji ich ambicji." – dodał Zakręcki.

Lockheed Martin od ponad 20 lat wspiera polską obronność, przemysł oraz gospodarkę. Na przestrzeni ostatnich 10 lat firma zainwestowała w Polsce ok. 8 miliardów złotych (1,8 miliarda dolarów). Obecnie koncern zapewnia w kraju 6700 miejsc pracy, z czego 1600 bezpośrednio w PZL Mielec, przedsiębiorstwie należącym do Lockheed Martin, będącym głównym polskim eksporterem sprzętu obronnego i największym zakładem produkcyjnym firmy poza granicami USA.

 

I miejsce.jpg [1.72 MB]

Zwycięska drużyna z Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy (Fot. PZL Mielec)