News

Konkurs programowania Code Quest po raz szósty w PZL Mielec

26 lutego 2024

Młodzi programiści z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie oraz III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie zwyciężyli w krajowej edycji Code Quest 2024. Polska edycja konkursu Lockheed Martin po raz szósty odbyła się w PZL Mielec.

Już po raz szósty młodzi adepci kodowania rywalizowali w krajowej edycji konkursu Code Quest 2024 organizowanym przez Lockheed Martin i PZL Mielec. Młodzi programiści z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie zwyciężyli w grupie podstawowej, natomiast uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie okazali się najlepsi w grupie  zaawansowanej.

W zawodach, których gospodarzem były Polskie Zakłady Lotnicze, wzięło udział blisko 80 zawodników z 12 regionalnych szkół z Dąbrowy Tarnowskiej, Tarnowa, Dębicy, Mielca, Kolbuszowej, Rzeszowa i Leżajska. Łącznie wystartowało 27 drużyn.

Code Quest to coroczny, międzynarodowy konkurs kodowania dla uczniów szkół średnich, organizowany przez światowego lidera segmentu nowych technologii, Lockheed Martin. Każdego roku podobne rozgrywki odbywają się we wszystkich lokalizacjach Lockheed Martin na całym świecie.

"Konkurs kodowania Code Quest już na stałe wpisał się w kalendarz naszych wydarzeń promujących naukę, technologię, inżynierię i matematykę (STEM). Niezmiennie angażujemy się w takie inicjatywy, gdyż wierzymy, że to doskonała forma inspiracji młodych ludzi, spośród których wyrośnie kolejne pokolenie inżynierów i naukowców – powiedział Janusz Zakręcki, prezes zarządu, dyrektor naczelny PZL Mielec.

Podczas trwających dwie i pół godziny zawodów drużyny rozwiązują zestawy zadań stworzone przez programistów z Lockheed Martin przy wykorzystaniu jednego z języków programowania: Java, Python, C# oraz C++. Zestaw składa się z 25 zadań, a drużyny rywalizują w dwóch kategoriach – podstawowej i zaawansowanej.