News

Krzyż Kawalerski dla Prezesa PZL Mielec

11 września 2023
Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny Polskich Zakładów Lotniczych został uhonorowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wyróżnienie Prezesowi wręczył w imieniu Prezydenta RP Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gen. broni Dariusz Łukowski w piątek 8 września br. podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Odznaczenie zostało przyznane za wybitne zasługi dla rozwoju polskiego przemysłu obronnego.

Prezes Janusz Zakręcki był inicjatorem i realizatorem prywatyzacji Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu. Rozwój firmy przełożył się na utworzenie nowych miejsc pracy na Podkarpaciu oraz pozycję największego eksportera branży obronnej w Polsce. Zasługą prezesa Janusza Zakręckiego jest także ściągnięcie do Polski pełnej linii produkcyjnej legendarnego śmigłowca Black Hawk oraz jego struktur. Starania Janusza Zakręckiego o rozszerzenie portfolio produktów PZL Mielec zaowocowały uruchomieniem w marcu 2022 roku produkcji głównych podzespołów dla globalnego programu F-16 Block 70/72 takich jak: struktura tylnego i centralnego kadłuba oraz struktura kokpitu i jego boczne panele z przednią komorą.

Prezes Janusz Zakręcki pełni funkcję prezesa najdłużej wśród wszystkich prezesów polskich firm branży zbrojeniowej. Zarządza PZL Mielec od 18 lat. To jeden z najbardziej doświadczonych menedżerów w polskim przemyśle lotniczym, w którym zaczynał karierę zaraz po ukończeniu studiów na Politechnice Krakowskiej. Zna ten przemysł od podszewki; do funkcji prezesa doszedł po szczeblach kariery w PZL Mielec zaczynając od szczebla inżyniera produkcji.

"Jestem zaszczycony. To wyróżnienie nie tylko dla mnie, ale przede wszystkim dla pracowników PZL, dla całego zespołu, któremu chciałbym z całego serca podziękować" – powiedział Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny PZL Mielec.

 

Order Odrodzenia Polski

Order ustanowiony został w 1921 r. Nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej, podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.