Aktualności

Polskie Zakłady Lotnicze partnerem strategicznym kolejnego semestru Politechniki Dziecięcej w Mielcu

06-11-2017

 

Polskie Zakłady Lotnicze partnerem strategicznym kolejnego semestru Politechniki Dziecięcej w Mielcu

 

28 października w auli budynku przy ul. Skłodowskiej 4 ponownie spotkali się studenci mieleckiej Filii Politechniki Dziecięcej.

W zajęciach bierze udział ponad 200 dzieci z powiatu mieleckiego w wieku 7-12 lat. Od początków istnienia Filii w Mielcu zajęcia finansuje Partner strategiczny, którym są Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o.

 

Semestr zimowy 2017/2018 Filii Politechniki Dziecięcej w Mielcu zainaugurował wykład pt. „Czy zmysły można oszukać?” prowadzony przez dr hab. inż. Tomasza Więcka oraz mgr inż. Magdalenę Zagrobelną z Politechniki Rzeszowskiej. Na wykładzie nie brakowało zaskakujących eksperymentów dotyczących naszego postrzegania otaczającego świata. Studenci sprawdzili m.in. czy ręka jest szybsza od oka, jak można się przyzwyczaić do niskiej temperatury i jak zmysły ze sobą współpracują. Prowadzący udowodnili przy pomocy prostych doświadczeń naukowych, że nauką możemy bawić się także w domu, wykorzystując np. produkty dostępne w każdej kuchni.

 

W ciągu tego semestru od października do lutego odbędzie się pięć wykładów, po jednym w miesiącu. Na kolejnych spotkaniach studenci będą mogli dowiedzieć się mi.in. „Jak samolot nauczył się latać?” oraz  „Jak poznać czy ktoś mówi prawdę?”.

 

W obecnym semestrze, podobnie jak w poprzednim, odbędą się laboratoria, które tym razem zostaną zorganizowane dla wszystkich chętnych dzieci. Laboratoria będą realizowane przy współpracy z Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

 

Projekt Politechniki Dziecięcej narodził się w 2009 roku, kiedy to w październiku ruszył pierwszy semestr zajęć w Rzeszowie. Organizatorem jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”. Partnerem strategicznym Filii Politechniki Dziecięcej w Mielcu są Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. „To już dziewiąty semestr Politechniki Dziecięcej realizowany w Mielcu. Z dumą wspieramy ten projekt. Widzimy w nim bowiem ogromną szansę rozwoju dla dzieci, jak i dla regionu. Mam nadzieję, że dzisiejsi mali studenci, dzięki uczestnictwu w zajęciach Politechniki, w przyszłości zdecydują się na studia techniczne, a następnie dołączą do inżynierów i specjalistów, tak potrzebnych w szybko rozwijającej się branży lotniczej na podkarpaciu.” – powiedział Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny PZL Mielec.

 

Od początku działalności Politechniki Dziecięcej w Mielcu tj. od października 2013 r. w zajęciach wzięło niemal 1900 uczestników. Łącznie we wszystkich Filiach liczba uczestników przekroczyła już liczbę 12,5 tysiąca. Także w Filiach w Ustrzykach Dolnych, Mielcu poza wykładami organizowane są laboratoria dla studentów Politechniki Dziecięcej, z zakresu m.in. chemii, fizyki, czy pneumatyki. Poza regularnymi zajęciami Politechniki Dziecięcej, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, prowadzi program Politechniki Dziecięcej Wyjazdowej, który realizowany jest w szkołach podstawowych na terenie całego Podkarpacia.

 

Zdjęcie:...
Zdjęcie:...
Zdjęcie:...
 
Realizacja Ideo
powered by CMS Edito
© 2009 PZL MIELEC. Wszelkie prawa zastrzeżone