Działalność

 

 

Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. należące do koncernu Lockheed Martin,  to jeden z największych w Polsce producentów statków powietrznych, a także największy zakład produkcyjny LM poza granicami Stanów Zjednoczonych.

 

16 marca 2007 r. 100% udziałów Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. zostało zakupione od ARP S.A. przez United Technologies Holdings S. A. (UTH), spółkę United Technologies Corporation (UTC). Rozpoczęła się w ten sposób nowa era, zarówno w historii mieleckiego przemysłu lotniczego, jak i historii samej firmy.


W ramach koncernu UTC, bezpośrednią  współpracę z PZL Mielec podjęła spółka grupy UTC – Sikorsky Aircraft Corporation – światowy potentat w produkcji śmigłowców, włączając takie modele jak UH-60 BLACK HAWK, S-76, S-92. 

 

W 2015 roku Sikorsky i PZL Mielec zostały przejęte przez Lockheed Martin z siedzibą w Bethesda, w stanie Maryland, USA. Lockheed Martin jest globalnym koncernem zajmującym się przemysłem obronnym i lotniczym. Firma zatrudnia około 114 tysięcy pracowników na całym świecie i jest zaangażowana przede wszystkim w badania, projektowanie, rozwój, produkcję, integrację i podtrzymywanie zaawansowanych systemów technologicznych, produktów i usług.
 

PZL Mielec produkuje kabiny helikopterów BLACK HAWK dla odbiorców międzynarodowych i Armii Stanów Zjednoczonych. Ponadto uruchomiona została linia produkcyjna helikopterów S-70i, należących do rodziny sprawdzonych w warunkach bojowych helikopterów BLACK HAWK.

 

   Aktualna linia produktów Spółki obejmuje:

 

  • M28
    Dwusilnikowy samolot turbośmigłowy klasy STOL (krótkiego startu i lądowania), przeznaczony do wykonywania zadań  lokalnego transportu pasażerskiego i cargo, zrzutu skoczków spadochronowych, ewakuacji medycznej, patrolu i rozpoznania morskiego, poszukiwań i ratownictwa

 

  • M28B Bryza
    Odmiana wojskowa modelu M28, przeznaczona do wykonywania zadań specjalnych  (zależnie od zabudowanych systemów)

 

  • M18 Dromader
    Jednosilnikowy samolot stosowany w agrolotnictwie i gaszenia pożarów/kompleksowej ochrony lasów

  

  • Segmenty kabinowe struktury śmigłowca UH-60M BLACK HAWK

 

 

Kierując się zasadami wolnego rynku i działając w oparciu o polski kodeks spółek handlowych prowadzimy działalność produkcyjno-handlową w zakresie wyrobów lotniczych własnej konstrukcji i wprowadzania ich na światowe rynki. Współpracujemy również z potentatami w branży lotniczej takimi jak Pratt & Whitney Canada.

 

Aktualnie Firma zatrudnia 1600 osób, w tym kadrę inżynieryjno-techniczną oraz produkcyjną o najwyższych kwalifikacjach zawodowych, a także posiada odpowiednie zdolności techniczne, organizacyjne i  produkcyjne do budowy samolotów oraz prowadzenia lotniczych programów rozwojowych.

Przed PZL Mielec pojawiły się nowe wyzwania i możliwości. Zakłady wzbogaciły swój asortyment  o produkcję kabin śmigłowca BLACK HAWK UH-60M, a także uruchomiły produkcję helikoptera wielozadaniowego S-70i (International BLACK HAWK). Sprostać tym zadaniom może tylko nowoczesne przedsiębiorstwo z odpowiednią organizacją i strukturą. Stanowią ją m. in. pracownicy, którzy tworzą kulturę produkcyjną. Dlatego firma kładzie nacisk na odpowiednie przygotowanie kadry, szkolenia pracowników, zarówno zawodowe, jak i specjalistyczne. Ważnym elementem jest również nowa etyka prowadzenia biznesu. W tym celu wdrożono kodeks etyczny i na jego bazie przeprowadzane są systematycznie kształcenia dotyczące etyki pracy i zachowań. Posiadając tak przygotowaną załogę firma ma szansę rozwoju w nowym środowisku gospodarczym i jest wiarygodna dla rynku i klientów.

 

 fot. M. Adamski

Fot. M. Adamski
 
Realizacja Ideo
powered by CMS Edito
© 2009 PZL MIELEC. Wszelkie prawa zastrzeżone